وزیر نفت: اجازه بدهید سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کنیم

گروه میثاق؛ وزیر نفت از مجلس می‌خواهد برای حمایت از تولید اجازه دهد این وزارتخانه سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کند که حداقل 50 درصد آن به ایرانی‌ها می‌رسد.

به گزارش ایرنا، وزیر نفت از مجلس شورای اسلامی خواست برای حمایت از تولید اجازه دهد این وزارتخانه سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کند که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی‌ها می‌رسد.

بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه در نشست کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس که رئیس مجلس و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند، افزود: توان کشور در استفاده از تولیدات داخلی تجهیزات صنعت نفت در سال 97 قابل‌مقایسه با توان کشور در سال 76یا 77 نیست.

وی یادآور شد: در سال 76 حتی‌الامکان یک متر لوله‌گذاری دریایی را نداشتیم ولی اکنون روزانه حداقل یک کیلومتر لوله‌گذاری دریایی را می‌توانیم، انجام دهیم. همچنین چندین شرکت داخلی در حوزه ساخت تجهیزات نفتی فعالیت دارند که با وجود آنها کسی به خارج از کشور سفارش نمی‌دهد.

وزیر نفت گفت: پیشرفت‌های قابل‌توجهی در ساخت تجهیزات صنعت نفت داریم که از جمله آنها می‌توان به ساخت توربین‌ها، سکوها و عرشه اشاره کرد.

زنگنه افزود: مجلس شورای اسلامی خصوصاً رئیس مجلس درزمینهٔ توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌خوبی حمایت کردند، در مناقصه‌های چهار میلیارد دلاری هیچ اجباری برای استفاده از تولید داخلی نبود ولی 70 درصد شرکت‌های ایرانی برنده شدند و 80 درصد ارزش سهم متعلق به ایرانی‌ها شد.

وی گفت: در حوزه صنعت نفت اگر می‌خواهیم پیشرفت داشته باشیم، باید تقاضا ایجاد کنیم، بر اساس آنچه مصوب شده باید 200 میلیارد دلار در حوزه صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود و به همین جهت تلاش زیادی را برای قراردادهای نفتی انجام دادیم زیرا ریشه تولید داخلی در این است که جریان سرمایه‌گذاری را فعال کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: در سال 90 و 91 حدود 42 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم، بیشتر این منابع صرف هدفمندی یارانه‌ها می‌شود و لازم است که درزمینهٔ صنعت نفت بازهم سرمایه‌گذاری کنیم، زیرا شرکت نفت با وجود کاهش قیمت نفت هر چه که داشت صرف حوزه یارانه‌ها شد.

وی افزود: در حال تهیه طرحی هستیم تا 6 میلیارد دلار از داخل اعتبار معادل ریال دریافت کنیم، البته با آن‌طرفی که این مبلغ را دریافت کرده‌ایم دلار را به‌روز حساب می‌کنیم تا تولید نفت اضافه شود.

وزیر نفت ادامه داد: لیست کالاهایی که باید از داخل تهیه شوند را تهیه کردیم بااین‌وجود اگر 4 میلیارد دلار به پیمانکاران بدهیم وضعیت مطلوبی خواهند یافت و چرخه سرمایه‌گذاری به جریان می‌افتد.

وی افزود: قراردادی 556 میلیون یورویی برای ساخت لوله‌های ویژه در ایران منعقد کرده‌ایم، این قرارداد از جمله قراردادهای خوب بوده است.

وی گفت: وزارت نفت در بسیاری از پروژه‌ها خریدار کالا نیست، بلکه در این زمینه‌ها به‌صورت بسته درخواست می‌کنیم تا تأسیساتی را برای ما بسازند و مشخص می‌کنیم چه تجهیزاتی را باید از داخل خریداری کنند.

زنگنه خاطرنشان کرد: شرکت‌های خارجی با دانشگاه‌های ایران در ارتباط هستند، از شرکت‌های پیمانکاری ایرانی نیز در مناقصات دعوت می‌کنیم و امتیازاتی را برای شرکت‌های داخلی قائل می‌شویم.

زنگنه افزود: در مسئله قیمت، کیفیت و زمان‌بندی در رقابت محصولات داخلی با محصولات خارجی مؤثر است و اگر می‌خواهیم شرکت‌های داخلی در سطح منطقه قدرت رقابت داشته باشند باید کیفیت محصولات سطح داخل ارتقاء یابند.

وی اضافه کرد: درخواست ما از مجلس برای حمایت از تولید داخلی این است که سالی 30 میلیارد دلار قرارداد منعقد کنیم که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی‌ها می‌رسد.

زنگنه ادامه داد: یکی از اهداف گازرسانی به روستاها ایجاد رضایت و اشتغال بود زیرا هیچ تجهیزاتی از خارج وارد نشد و تمامی این پروژه با استفاده از تجهیزات تولید داخل انجام شد و پنج میلیون خانواری که به آنها گازرسانی شد حداقل 15 میلیون بخاری خریداری کردند که نشان می‌دهد جریان سرمایه‌گذاری با این اقدام فعال شد.نوشته های مشابه

'اسقاط کافه خیارات' در تنظیم قولنامه به ضرر خریدار است

گروه میثاق؛ در معاملات به عنوان فروشنده یا خریدار در چه مواردی کدام خیارات را بهتر است اسقاط کنیم و…

امضای قرارداد فروش رایت ۴۱ اثر ایرانی در نمایشگاه کتاب تهران

گروه میثاق؛ معاون اداره کل مجامع و فعالیت‌‌های فرهنگی وزارت ارشاد از امضای قرارداد فروش رایت ۴۱ اثر ایرانی در…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *