جوابیه شرکت ملی گاز ایران به ابهامات قرارداد گازی با ترکمنستان

گروه میثاق؛ در پی اظهارات برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و درج برخی مطالب در رسانه‌های چاپی، مجازی، تصویری و … در خصوص قرارداد گازی شرکت ملی گاز ایران با شرکت ترکمن‌گاز و واردات گاز از ترکمنستان، سخنگو و رییس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران با ارسال جوابیه‌ای، به این مساله پاسخ داد.

در بخشی از این جوابیه آمده است: « قرارداد گازی شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن‌گاز یک قرارداد بین‌المللی و تابع ضوابط مشخص و معینی است که در همان قرارداد به صورت مفصل و کامل درج شده و مورد توافق طرفین قرارداد بوده و کلیه مناسبات تجاری، شکایات، مذاکرات و … بر همان اساس عمل می‌شود و هیچ قرارداد و یا موضوع دیگری بر آن اثرگذار نخواهد بود.»
متن کامل پیام به این شرح است:


مدیر مسئول محترم روزنامه جام جم
موضوع : جوابیه قرارداد ترکمنستان

سلام علیکم،

احتراماً با عنایت به درج مطلبی تحت عنوان و تیتر « روز تذکر مجلس به وزیر نفت » با شناسه خبر 3148049542369497394 مورخ 28/10/96 آن روزنامه محترم، موارد ذیل را جهت استحضار و آگاهی مردم شریف ایران ایفاد می‌دارد.
لذا خواهشمند است مطابق قانون مطبوعات با همان فونت و سایز و در همان صفحه درج و در اولین فرصت به اطلاع عموم خوانندگان محترم برسد.
به استحضار مردم شریف ایران می‌رساند پس از سخنرانی جناب آقای دکتر بروجردی، رییس محترم کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مورد نگرانی‌های ایشان از قرارداد گازی ترکمنستان و حواشی و مطالبی که پیرو آن در روزنامه‌ها، جراید، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شد، شرکت ملی گاز ایران ضمن احترام به نظرات ایشان و کلیه افرادی که موضوع فوق را مورد نقد قرار دادند، موارد زیر را صراحتاً در مورد مناسبات قرارداد با شرکت ترکمن‌ گاز اعلام می‌نماید:
1- قرارداد گازی شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز یک قرارداد بین‌المللی و تابع ضوابط مشخص و معینی است که در همان قرارداد به صورت مفصل و کامل درج شده و مورد توافق طرفین قرارداد بوده و کلیه مناسبات تجاری، شکایات، مذاکرات و … بر همان اساس عمل می‌شود و هیچ قرارداد و یا موضوع دیگری بر آن اثرگذار نخواهد بود.
2- این قرارداد هیچ ارتباطی با قرارداد فروش گاز به شرکت بوتاش ترکیه ندارد و ربط دادن موارد و بندهای مختلف آن با قرارداد ترکیه که متأسفانه دائماً از سوی برخی رسانه‌های داخلی به آن پرداخته می‌شود، نداشته و بنابراین ایجاد شبهه در اذهان عمومی خواهد بود.
3- در مورد موضوع داوری فروش گاز به شرکت بوتاش قبلاً مفصلاً اطلاع رسانی شده است.
4- شرکت ترکمن گاز بر اساس قرارداد حق دارد به صورت مذاکره و یا ارجاع به داوری در مورد موارد اختلافی تصمیم بگیرد و این حق برای شرکت ملی گاز ایران نیز کاملاً وجود دارد و تاکنون نیز بر اساس همین دو اصل عمل شده است.
5- شرکت ملی گاز ایران ضمن رعایت حسن همجواری به صورت دائمی از سالیان گذشته تاکنون به این قرارداد به عنوان یک قرارداد تجاری فی ما بین دو شرکت نگریسته که
می توانست بخشی از نیازهای ما را « بر اساس توافقات دو جانبه و هزینه هایی که برای ایجاد تأسیسات لازم شده است» رفع نماید که متأسفانه در مواردی با قطع گاز مشکلاتی در روند ارتباطات دو سویه بوجود آورده است. علی ایحال این شرکت با برنامه ریزی و ایجاد خطوط انتقال گاز به شمال کشور، نیازهای داخلی را رفع نموده و بر اساس عزت و مصلحت در مذاکرات شرکت می کند و هم اکنون با قدرت و بدون نیاز با طرفهای مقابل مذاکره و یا در داوری از حقوق خود دفاع خواهد نمود .
6- در خاتمه این شرکت ضمن درخواست از کلیه صاحب نظران، نویسندگان، روزنامه ها و جراید و خبرگزاریها در خصوص عدم پرداختن به جزئیات قراردادی به علت اینکه ممکن است هر کدام از آنها در داوری علیه شرکت ملی گاز ایران مورد استفاده قرار گیرد، به مردم اطمینان می دهد براساس قرارداد، با تمام توان از حقوق حقه کشور با استفاده از تمامی امکانات در داوری دفاع نموده و اجازه تعرض به حقوق ملت را نخواهد داد.


نوشته های مشابه

معامله یا قرارداد سلف چیست؟

گروه میثاق؛ سلف معامله‌ای است که در آن دو طرف تعهد می کنند که در یک تاریخ مشخص و با…

مذاکره برای سرمایه‌گذاری هیوندای در ایران

گروه میثاق؛ در حال مذاکره برای سرمایه‌گذاری هیوندای در ایران هستیم و نتیجه مذاکرات جدید فروردین سال آینده به طور…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *